Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesna, nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna metoda obrazowania wnętrza ludzkiego ciała. Umożliwia bardzo precyzyjną ocenę struktur anatomicznych oraz wykrycie ewentualnych zmian chorobowych – z dokładnością sięgającą kilku milimetrów.
Badanie MRI szczególnie dobrze sprawdza się w diagnostyce ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i kręgosłupa) oraz tkanek miękkich, takich jak mięśnie, stawy czy tkanka podskórna. Możliwe jest także wykonanie tzw. angiografii MR – nieinwazyjnego badania naczyń krwionośnych, pozwalającego ocenić ich przebieg oraz wykryć zmiany, np. tętniaki.
Podczas badania nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego – wykorzystywane jest jedynie pole magnetyczne i fale radiowe, które są bezpieczne dla organizmu.
Z technicznego punktu widzenia, rezonans polega na rejestrowaniu sygnałów emitowanych przez jądra atomów wodoru w ciele człowieka, umieszczonego w silnym polu magnetycznym. Na podstawie tych sygnałów komputer odtwarza precyzyjny obraz wnętrza organizmu, który następnie jest interpretowany przez lekarza radiologa